Iszonyatos várakozás előzi meg a Gazdaság-újraindítási program keretében kihirdetett Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönt (kattints a linkre, ha egyből a lényegre térnél), melynek konkért feltételei még mindig nem ismertek, pedig márciustól elvileg már igényelhető lesz.
Frissítés 2021.04.12-től.: Az MFB lazított a feltételeken. Már a 2019-es alapítású vállalkozások is igényelhetik, ha üzleti eredménye pozitív.
Frissítés 2021.03.16.: A végleges pályázati kiírás elkészült, itt található. A linken már a frissített, vagyis a 2021. március 16-tól további tevékenységi körökkel kibővített anyagot olvashatod el.
Jelenleg még zajlik a társadalmi egyeztetés (a cikk megírásakor). Kíváncsi voltam, és végig olvastam, hogy milyen észrevételek, javaslatok érkeztek a hitelprogramra közzétett pályázati felhívás tervezettel kapcsolatban.
Ezekről, és az eddig - a felhívás alapján - már megismert feltételekről készítettem most összefoglalót.
Érdemes követned a cikket, ha érintett vagy, mert folyamatosan frissítem, ahogy érkeznek róla az információk. Amennyiben nem szeretnél lemaradni semmiképp, akkor kérd a Heti PénzTippeket, hisz erről biztosan küldöm majd a híreket:
Frissítés 2021.03.05.: megjelentek a válaszok is a GINOP oldalán, a beküldött javaslatokra. Ezeket beszúrom a felvetések mellé :). A válaszadók "Ctrl C + Ctrl V" módszerrel válaszolták meg az érkezett TEÁOR javaslatokat és kérdéseket. Nem volt kivétel :(...
Február 27-ig lehetett észrevételeket tenni a GINOP-9.1.1-21 Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön Hitelprogram pályázati felhívásának tervezetéshez. A partnerségi fórumban 3 témakörben lehetett hozzászólni:
Végigolvasva a hozzászólásokat, úgy érzem én is, hogy a főtevékenység TEÁOR száma szerint besorolni a vállalkozásokat ahhoz, hogy igényelhetik-e ezt a kamatmentes hitelt vagy sem, sok kérdést hagy maga után, és mégtöbb szempontot nem vesz figyelembe.
A hozzászólók többsége ezen TEÁOR számok kiterjesztését javasolta továbbiakra. Mások szerint nem a főtevékenységhez kellene kötni, hanem ahhoz, hogy a vállalkozásnak melyik tevékenységéből származott eddig ténylegesen a bevétele.
Frissítés 2021.04.12.: Az MFB lazított a feltételeken. Már a 2019-es alapítású vállalkozások is igényelhetik a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönt, ha üzleti eredménye pozitív.
Felvetődött többször is észrevételek között, hogy a 2019.01.01. határvonal, amikor már léteznie kellett a vállalkozásnak, szintén kizárja a valóban rászoruló vállalkozások egy részét.
Frissítés 2021.03.05.: Erre a kérdésre konkrét és egyértelműen elutasító választ adtak a tervezők:
"A program célja azon vállalkozások újraindításának támogatása, akik a Covid-19 járvány magyarországi elterjedését megelőzően bizonyíthatóan életképesek voltak, már több mint egy éve működtek, nem veszteséges tevékenységet folytattak és a járványhelyzet valamint az ehhez kapcsolódó biztonsági intézkedések kiemelten negatívan érintették a gazdálkodásukat, így esetükben a 2019-es év működésének figyelembe vétele szükséges."
"A kölcsön igénybevételére azon vállalkozások jogosultak a hitelprogram keretében, melyek a termékleírásban meghatározott TEÁOR ágazatokban folytatták már a pandémia előtt is a tevékenységüket főtevékenységként, és a Covid19 járvány negatív hatásait leginkább elszenvedték a tavalyi év során."
Ezeken túlmenően érkezett javaslat arra is, hogy kiket lenne érdemes bevonni a hitelprogram közvetítésébe.
Frissítés 2021.03.05.: Ezt a kérdést is rövidre zárta a válasz:
"A 2014-20- as időszak pénzügyi eszközeinek végrehajtása kapcsán az MFB Zrt. pénzügyi közvetítői köre már kiválasztásra került, mely közvetítői hálózat bevonásával a Hitelprogram végrehajtása megtörténhet. A közbeszerzési eljárások lefolytatásának kötöttségei és az új közbeszerzési eljárás lefolytatásának időigényessége miatt az MFB Zrt.-nek – a Hitelprogram azonnali végrehajtására vonatkozó kormányzati elvárásra tekintettel – jelenleg nincsen módja további pénzügyi közvetítők bevonására."
Nézzük akkor milyen javaslatok érkeztek, mi van a pályázati felhívás tervezetében - vagyis jöjjenek a részletek a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön tervezett feltételeiről és a javaslatokról:
2021. március .... -től - 2021. november 30-ig lehet a hitelprogram keretében hitelkérelmet benyújtani.
113 - Kft., 114 - Rt., 116 - Kkt., 117 - Bt., 121, 123, 129 - Szövetkezet, 142 - SCE., 228 - Egyéni cég, 231 - EV
Frissítés 2021.03.05.: kibővítették a kört az Egyesületekkel - 521, 529
A hozzászólók azonban hiányolják ebből a sorból (azt gondolom jogosan) az adószámos magánszemélyeket (233 a GFO kód), akiket - elsősorban a magánszálláshelyek üzemeltetése miatt - szintén mélyen érintett a COVID-19 miatti vészhelyzet, pedig szinte ugyanazokat a terheket viselik, mint a panziók és szállodák.
Fizetniük kell a közműfejlesztési hozzájárulást, a turisztikai hozzájárulást, idegenforgalmi adót, építményadót, stb. Ráadásul ők tulajdonképp önfoglalkoztatók, és további partnereknek (takarítók, textiltisztítók, programszervezők) munkája is függhet tőlük.
Frissítés 2021.03.05.: Íme a válasz:
"A GINOP-9.1.1.-21 forgóeszköz hitelprogramot vállalkozások és egyesületek vehetik igénybe, adószámos magánszemélyek ebben a hitelprogramban sajnos nem igényelhetnek hitelt."
Felmerült még az egyesületek sorsa is, hisz ők is kimaradtak a felsorolásból. Ez talán furcsának tűnik, de a hozzászóló szerint a sok kisebb színház és egyéb kultúrális szolgáltatást nyújtó szervezet van, akik egyesületi formában (529 - Egyéb egyesület) működnek, és őket is lenullázta a vírus...
Frissítés 2021.03.05.: Erre pozitív válasz érkezett:
"A megküldött észrevételeket köszönjük. A GINOP-9.1.1-21 Kamatmentes Újrakezdési Gyorskölcsön hitelprogram kölcsönfelvevői köre kiegészítésre került az 529. Egyéb egyesület gazdasági formakóddal."
Külön problémaként jelezték a hozzászólók a KATA-s vállalkozásokat. Egyrészt, mert az ő esetükben nem értelmezhetők bizonyos kikötések (például pozitív üzemi eredmény).
Frissítés 2021.03.05.: Erre pozitív válasz érkezett a pályázat kiíróitól:
"Megerősítjük, hogy a KATA-s adózású vállalkozások igénybe vehetik a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön Hitelprogramot. A termékleírás kiegészítésre került a KATA-s adózású vállalkozásokra vonatkozó árbevétel korlát és nyereségesség elvárásokkal."
Másrészt, mert akik szüneteltetni kényszerültek az egyéni válallkozásukat, mert kimaradtak a kedvezményes KATA körből, de bevételük nem volt, azok most emiatt kimaradhatnak a támogatottak köréből is...
Itt csak felsorolom a TEÁOR számokat, amik a javaslatban benne vannak (ha érintett vagy, úgyis tudod, melyik mit takar), és inkább a felvetődött gondolatokat nézzük meg.
Több hozzászóló vállalkozás is beszél arról, hogy az csak egy dolog, hogy mi van bejegyezve főtevékenységként egy cégnél vagy egyéni vállalkozóként. Az üzletmenet, a gazdasági környezet változása kikényszerítheti a döntést, hogy más tevékenység legyen a fő bevételi forrás, viszont ez nem mindig módosul "papíron" is.
Ezért célszerűbb lenne azt vizsgálni, hogy a bevételi adatok alapján melyik tevékenységből származik ténylegesen az adott vállalkozás fő bevétele vagy a bevételének nagy része, és az alapján besorolni. Mert ez az életszerű.
Frissítés 2021.03.05.: Ezekre a felvetésekre a pályázat tervezője a következő választ adta:
"Az igénybevevők között többségében mikrovállalkozások, egyéni vállalkozók, KATA-s adózást alkalmazó igénylők lesznek. Ezen vállalkozások esetén nincs olyan könyvelési dokumentum, mely alapján ez a vizsgálat minden kétséget kizáróan ellenőrizhető lenne és indokolatlanul elnyújtaná a bírálati folyamatot, mely nem cél jelen hitelprogram tekintetében.
Ezen vállalkozások esetén eltérőek a számviteli nyilvántartási kötelezettségek, ami miatt az árbevétel vizsgálata nem, vagy nem minden kétséget kizáróan ellenőrizhető/igazolható lenne. Ezért az egységes bánásmód érdekében került meghatározásra a fő tevékenység szerinti TEÁOR figyelembe vétele és a tulajdonosváltás kizárása."
Tehát a tervezet szerint akkor igényelheted a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönt, ha vállalkozásod főtevékenységének TEÁOR kódja ezek között szerepel:
A hozzászólásokból jól látszik, hogy mennyire szerteágazó hatása van az érintett ágazatok megtorpanásának. A törvényalkotók talán bele sem gondoltak ebbe, hogy a felsorolt TEÁOR kódba tartozó válallkozások hány céget, egyéni vállalkozót ránthatnak magukkal.
Csak néhány példa azok közül, amiket javaslatként megírtak a pályázati egyeztetés oldalán - ha érint, most drukkolhatsz, hogy bekerülnek-e a kedvezményes körbe:
Frissítés 2021.03.05.: Sajnos a tervezői válasz elég egyértelműen lezárja ezt a kérdést:
"Tájékoztatjuk, hogy a program előkészítésében közreműködő intézményekkel és érdekvédelmi szervezetekkel közösen kerültek meghatározásra a Covid-19 járvány negatív hatásait leginkább elszenvedő ágazatok, melyek elsőként vehetik igénybe a hitelprogramot, ezért ebben a termékváltozatban nincs mód a kör bővítésére."
Alapvetően készletbeszerzésre, működési költségekre, munkabér-, és járulékaira.
Kizárólag azon számlák vagy egyéb számviteli bizonylatok számolhatók el a hitelprogram keretében, melyek a hitelkérelem benyújtását követően kerültek kiállításra,valamint azon munkabér költségek számolhatók el, melyek a hitelkérelem benyújtását követő időszakra vonatkoznak.
Frissítés 2021.03.05.: Az ezzel kapcsolatban érkezett felvetésre is van válasz:
"Az érintett szakmai szervekkel történt egyeztetéseknek megfelelően, kizárólag a hitelkérelem benyújtását követően felmerült számlák fogadhatók el, a hitelprogram céljával egyezően."
A javaslatok között többször is felmerült, hogy szükség lenne a felhasználhatóságot kiterjeszteni hitelkiváltásra is. Ennek érthető oka egyrészt az, hogy a meglevő kamatos hitel jóval nagyobb megterhelést jelent a vállalkozásnak, mitn egy türelmi idős kamatmentes hitel, ebben a nehéz időszakban.
Frissítés 2021.03.05.: Erre is adott választ a tervező:
"Az uniós szabályok alapján pénzügyi eszköz típusú támogatás mindig valamilyen fejlesztési/működési cél érdekében nyújtható, míg a hitelkiváltás esete nem ilyen, vagy csak áttételesen igazolható. Az uniós szabályozás fel is sorolja a lehetséges támogatási célokat, és ezek egyikébe sem érthető bele a hitelkiváltás hitelcél."
Másrészt a vállalkozások egy része a vészhelyzet első hulláma után még megpróbált hitelfelvétellel túlélni a 2019-es bevételi és eredmény adatai alapján. Ezen hiteleknek a cégekre nehezedő súlyát lehetne enyhíteni a hitelkiváltással.
Bőven érkezett javaslat arra is, hogy eszközbeszerzésre, beruházásra és felújításra is lehessen használni a hitelösszeget, hiszen a hosszú ideje bezárt üzletekre valószínűleg ráfér majd.
Frissítés 2021.03.05.: Az érkezett válasz erre is elutasító:
"Tárgyi eszköz finanszírozásra a GINOP-9.1.1-21 jelű Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön hitelprogramban nincs lehetőség, ajánljuk azonban a GINOP-8.3.5-18/A jelű Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai korszerűsítése célú hitelprogramot, amely hasonlóan 0% kamatozású. Ez a korszerűsítési hitel a Középmagyarországi régió kivételével az ország csaknem teljes területén igénybe vehető.
További információ: https://www.mfb.hu/vallalkozasok/mukodo/hitel/ginop835-18-mikro--kis--es-kozepvallalkozasok-technologiaikorszerusitese-celu-hitelprogram-t109-p109. Arra azonban felhívjuk a figyelmet, hogy a GINOP-8.3.5-18 hitelprogramban sincs lehetőség infrastrukturális fejlesztések finanszírozására, kizárólag ingóságok beszerzésére."
A hitel összegének 40%-ával történő elszámolásra, a folyósítást követő 9 hónapon belül van kötelezettség, a maradék 60%-ával történő elszámolásra pedig a folyósítást követő 18 hónapon belül.
Legkésőbb 2024. január 31-ig szükséges a teljes elszámolás, a hitelkérelem benyújtását követően felmerült költségek alátámasztásával, mégpedig így:
Fontos, hogy a türelmi idő lejártának végére igazolnod kell a felhasználást. Emellett ne feledd, hogy az ebből vásárolt készleteket nem adhatod bérbe!
KKV székhelye, vagy telephelye Magyarországon. Mindig az, ahol az adott tevékenység megvalósul (működési költségek) vagy ahol a beszerzett készleteket tároljátok.
Ez azért fontos, mert ha több telephelyed / üzleted is van például, akkor nem úgy "általában" kapod ezt a kamatmentes hitelt támogatásként. Kizárólag az adott megvalósítási helyszínhez kapcsolódó számlák, és munkaerő költség számolhatók el a hitelprogramban.
Ezekből is azon költségek, amelyek 2023.12.31-ig felmerültek, és kifizettétek őket.
Itt felmerült javaslatként, hogy azon költségekre is jó lenne kiterjeszteni a felhasználhatóságot, amelyek már a korlátozó intézkedések alatt merültek fel, de például nem volt miből kifizetnie a vállalkozásnak, vagy csak nagyon nehezen tudta (bérleti díj, közös költség, más hasonló állandó kiadások).
Frissítés 2021.03.05.: Ebben sem lesz változtatás a válasz alapján:
"Az elszámolható illetve nem elszámolható költségek pontos körét a termékleírás tartalmazza, attól való eltérésre nincs lehetőség."
VAGY
Ezek akkor is így elutasítási okok, ha min. 25% tulajdonrésszel rendelkeztek a kapcsolt vállalkozásban, amelyekben ezek fennállnak, ill. ha egyéni vállalkozóként vagy ilyen gazdasági társaságban (rész)tulajdonos vagy cégképviselő.
Fenti kizárásokat is sokan visszaküldenék megfontolásra.
Életszerű érv például, hogy egy 2018-ban indult vállalkozás a vendéglátásban, a kezdeti beruházások miatt tuti veszteséges volt még 2019-ben. Ettől még életképes lehet, mégis kizárásra ítéltetett.
Azt is megkérdőjelezik a hozzászólók, hogy csak azért, mert egy vállalkozás 2019.01.01-én még nem létezett, ki kell-e zárni a támogatható körből. Ugyanis 2019 még normál üzleti év volt. Ha akkor indult egy új cég, annak normál működés szerint évről évre felfutó ágba kellett volna kerülnie.
Ugyanakkor most nagyobb bajban lehet, mint egy régen működő vállalkozás, hiszen a kezdeti beruházások, a még hiányzó tartalékok, az esetlegesen felvett hitelek könnyebben megroppanthatják a legjobb tervezés ellenére is...
De lehetett 2019-ben egy jól működő vállalkozás eredménye is negatív, ha abban az évben komolyabb beruházást eszközölt.
Frissítés 2021.03.05.: Ezekre a felvetésekre a pályázat tervezője a következőt válaszolta:
"A program célja azon vállalkozások újraindításának támogatása, akik a Covid-19 járvány magyarországi elterjedését megelőzően bizonyíthatóan életképesek voltak, már több mint egy éve működtek, nem veszteséges tevékenységet folytattak és a járványhelyzet valamint az ehhez kapcsolódó biztonsági intézkedések kiemelten negatívan érintették a gazdálkodásukat, így esetükben a 2019-es év működésének figyelembe vétele szükséges."
Türelmetlenül várjuk a végleges kiírást. Remélhetőleg a döntéshozók figyelembe veszik azokat az építő jellegű javaslatokat, amiket a hozzászólók beküldtek. Mert, ahogy egyikük írta:
"A hitelt nem ajándékba kapnánk, fedezetet kell biztosítani és vissza is kell fizetni. Konkrét segítséget most a kamatmentesség jelent, illetve jelentene a hozzáférés egyszerűsége és gyorsasága."
Amint friss hírek lesznek és konkrétumok, frissítem a cikket is. Addig is fordulj bizalommal hozzánk, ha elakadtál valamilyen pénzügyi kérdésben :):
Frissítés 2021.03.05.: A válaszok alapján a fentiek nem csak terveznek, hanem végleges változatnak tekinthetők...
Az NHP Hajrá és MFB Krízis hitelek, valamint a Széchenyi-hitelprogram is működik, még a vészhelyzet miatti kedvező feltételekkel. Érdemes ennek is utána olvasnod a linkekre kattintva.
Dönts tudatosan és erősödj meg pénzügyileg
Móni
(Szerző és képek: Czirákiné Kocsis Mónika - minden jog fenntartva (2021.02.28. - utoljára frissítve 2021.03.12.))
Címkék : gazdaság-újraindítási akcióterv, GINOP, kamatmentes hitel, vállalkozóknak, vállalkozói hitelek, vállalkozói pénzügyek, veszteség elkerülése, állami támogatás, vállalkozás, ingyen hitel, MFB hitelek, újraindítási gyorskölcsön, KKV pályázat, támogatás vállalkozásoknak, független pénzügyi tanácsadó
Írásaimban megmutatom a főbb buktatókat, összegyűjtöm a szempontokat, összehasonlításokat és kalkulációkat készítek a pénzügyi döntéseid megkönnyítésére, a megfelelő tanácsadó kiválasztására. Naprakész információkat találsz napi pénzügyeidhez. Segítek akkor is, ha pénzügyi tanácsadó vagy, hogy szakmailag felkészültebben, valóban ügyfélérdekből tárgyalhass, és valós segítővé válhass, mert érdemes, széles piaci ismeretekkel, megfelelő szakértelemmel, etikusan dolgozni. Ha független pénzügyi tanácsadóra van szükséged a pénzügyi problémád megoldásához, vagy szívesen lennél a munkatársunk, hívj fel :)
Úgy gondolod Te is, hogy hozzáértő és etikus független pénzügyi tanácsadókra van szükség? Fontosnak tartod Te is a pénzügyi tudatosságot? Segíts nekünk, hogy minél több emberhez jusson el blogunk, és kattints a "Tetszik az oldal" gombra :)
Örömmel tölt el, ha elég értékesnek találod írásaimat vagy az általam készített képeket, infografikákat és grafikonokat, hogy felhasználd. Forrásmegjelöléssel linkelve az oldalamat, szabadon teheted. Sokat dolgozom azzal, hogy a legjobbat adjam Neked, ezért kérlek, becsüld meg ezzel azt, amit kapsz blogbejegyzéseim által. Minden más felhasználása az oldalon található tartalmaknak szerzői jogokat sért. Köszönettel, Cziráki Móni, szerző, Etikuspénzügyek.hu.
Még több értékes információt szeretnél? Kérd a Heti PénzTippet, melyben hetente küldök hasznos ötleteket, szempontokat, híreket a mindennapi pénzügyeidhez. KATTINTS!
Jól jönne néhány konkrét válasz a kérdéseidre? Eltűnt a pénzügyi tanácsadód? Belebonyolódtál a pénzügyi termékek útvesztőjébe? Csak írj vagy hívj, és beszélgessünk arról, ami Neked fontos pénzügyeidben. Apró betűk nélkül...
Magad vennéd a kezedbe a pénzügyeidet, hogy elérhesd az anyagi biztonságot vagy akár a pénzügyi szabadságot? Szívesen tanulnál, fejlődnél ennek érdekében? Megnyitottuk az Érted a Pénzed - Pénzügyi tudatosság Akadémiát!
Szívesen kötöd saját magad a biztosításaidat? Használd utasbiztosítás, lakásbiztosítás, KGFB és CASCO biztosítás megkötéséhez kalkulátorunkat! Miért előnyösebb ez számodra, mint más internetes alkuszok felületei? Mert azonnali, korrekt ajánlatösszehasonlítást kapsz. Probléma esetén pedig ügyfélszolgáltaunk és mi magunk segítünk megoldani azt - legyen szó ügyintézésről, káreseményről, változtatásokról. Itt kezdd!:
Az Etikuspénzügyek.hu blogon, amely 2017.január 6-án indult, 2020. május 10-ig az
oldalmegtekintések száma 521.599
volt, ami naponta 400-500 oldal olvasót jelent. Szükséged van ránk Neked is :)?
Lakásbiztosítás ajánlatot kérek
"Mónikát lelkiismeretes és sikerorientált pénzügyi szakembernek és vezetőnek ismertem meg. Olyan ember aki komoly háttérismerettel és emberközpontú szemlélettel felvértezve támogatja kollégáit, ügyfeleit." (Jacsó László, Etyek - coach, tréner)
Kedvet kaptál ahhoz, hogy kipróbáld Magad pénzügyi tanácsadóként? Szakmabeli vagy és szeretnél kiteljesedni? Támogatásra vagy épp önállóságra vágysz? Beszélgessünk!
MEGLEPETÉS női magazin - 40 évesen nyugdíjba vonulni? - Papp Noémi cikkében szakértői közreműködés
RTL KLUB - PénzÜgyesek vetélkedő - szakértő tanácsadói közreműködés, a feladatok kitalálása és összeállítása, valamint részvétel a zsűriben
ATV Híradóban Somos Andrással pénzügyi szakértőként arról, mi a következménye a karácsonyra felvett személyi kölcsönöknek
Interjút készítettek velem a pénzügyi tanácsadók munkájáról, elveimről és a NOK-ról A feltett kérdésekre adott válaszaimat a bdpst24.hu oldalán olvashatod.
Interjúra hívott az Üzletem.hu oldal. Karrierről, szakmai kihívásokról, elvekről, tervekről beszélgettünk. Hiszen megtaláltam a küldetést, ami megállíthatatlanul hajt előre. Itt olvashatod
SEM IDŐD, SEM ENERGIÁD pénzügyi termékekkel, biztosításokkal foglalkozni? Eltűnt a pénzügyi tanácsadód, vagy meguntad, hogy már a sokadik hív fel, mostantól majd ő lesz az? Nincs pénzed, de szeretnéd, ha idővel lenne biztonságot adó megtakarításod? Van pénzed, de nem tudod, hogyan gyarapítsd okosan?
KÉRJ SZAKÉRTŐI SEGÍTSÉGET ! Független pénzügyi tanácsadás, ami Rólad szól - apró betűk nélkül...
VAGY TANULJ és fejlődj saját időbeosztásod és tempód szerint! Ezt kínálja a pénzügyi tudatosság akadémiánk!
INFORMÁCIÓT KERESEL PÉNZÜGYI TERMÉKEKKEL KAPCSOLATBAN? KATTINTS ÉS TALÁLD MEG ÚJ WEBOLDALAMON!
MIUTÁN FELIRATKOZTÁL KATTINTS A KÉPRE ÉS KÜLDD EL, MIRŐL OLVASNÁL SZÍVESEN!